Chorągiew Wielkopolska ZHP jest częścią największej organizacji pozarządowej (i harcerskiej) w Polsce – Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze są częścią globalnego ruchu młodzieży, który buduje przyjaźnie, pozwala zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności na całe życie. Jednocześnie kształtuje młodych ludzi na aktywnych obywateli świata.
Chorągiew Wielkopolska ZHP zrzesza 13 326 harcerek i harcerzy, co daje 12,11% wszystkich członków ZHP! Na naszym terenie działa łącznie 36 hufców – sprawdź sam! (stan na 27.01.2024 r.)
Ruch harcerski w Polsce sięga 1910, natomiast pierwsze wielkopolskie zastępy powstały już w 1912 r. – mamy już ponad 110 lat! Podobnie jak w Polsce, również na całym świecie ruch skautowy stale się rozwija, dzięki czemu ponad 57 milionów młodych ludzi jest obecnie zrzeszonych w 172 narodowych organizacjach. Jeżeli jesteś ciekawy historii harcerstwa w Wielkopolsce koniecznie zapoznaj się z nią w zakładce - Historia harcerstwa w Wielkopolsce
Chorągiew Wielkopolska ZHP w swoich działaniach kieruje się misją ZHP, którą jest wychowanie młodego człowieka – wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie mu wyzwań.
Zbiórki, biwaki i wyjazdy harcerskie umożliwiają młodym ludziom zaangażowanie się w ważne dla nich inicjatywy i zmiany świata na lepsze. Harcerstwo uczy wzajemnego szacunku, równości, optymizmu, a także w swoich działaniach promuje założenia zrównoważonego rozwoju.
Metoda harcerska obejmuje naukę poprzez zabawę, zajęcia na świeżym powietrzu i zdobywanie doświadczeń, które będą stanowiły wyzwania i zachętę dla młodych ludzi, aby nabierali pewności siebie, odwagi i cieszyli się swoją podróżą w ramach każdej z grup metodycznych. W harcerstwie doceniamy, że każdy jest unikalny! Program drużyn zapewnia nie tylko wszechstronny rozwój, ale również pozwala na znalezienie własnych talentów oraz walkę z wadami. W końcu wszyscy je mamy!
Praca w ZHP organizowana jest w małych grupach (system zastępów) i odbywa się w gromadach zuchowych (dzieci 6-10 lat), drużynach harcerskich (10-13 lat), drużynach starszoharcerskich (13-16 lat), drużynach wędrowniczych (16-21 lat), drużynach wielopoziomowych oraz w kręgach instruktorskich. Dla każdej grupy wiekowej istnieje wypracowany system metodyczny, uwzględniający zabawę (zuchy), gry (harcerki i harcerze), poszukiwanie (harcerki starsze i harcerze starsi) i służbę (wędrowniczki i wędrownicy). Harcerstwo jest nie tylko stowarzyszeniem, ale i ruchem społecznym, w którym równie ważne są dzieci i młodzież, jak i ludzie dorośli.
Metoda harcerska to nic innego niż różnorodne działania, oddziaływania i środki, które służą realizacji stojących przed wszystkimi jednostkami harcerskimi celów wychowawczych. Metoda harcerska to sposób działania, który cechuje się: pozytywnością, indywidualnością, wzajemnym oddziaływaniem, dobrowolnością i świadomością celów, pośredniością oraz naturalnością. Wszystkie te elementy mają wspierać rozwój zuchów, harcerzy i instruktorów przez uczenie w działaniu, Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, pracę małych grup oraz stale doskonalony i pobudzający do rozwoju program.