No to zaczynamy!
Chorągiew Wielkopolska jest częścią Związku Harcerstwa Polskiego — największej organizacji pozarządowej w Polsce! Dzięki swojej historii oraz bogatemu doświadczeniu (mamy już 110 lat!) przygotowujemy młodych ludzi do wejścia w dorosłe życie oraz pozwalamy na zdobycie umiejętności przydatnych przez całe życie.
Jak działają drużyny harcerskie?
Program drużyn jest zależny od wieku dzieci, które do niej należą. Zuchy to najmłodsi członkowie naszej organizacji (6-10 lat). Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest zabawa w kogoś lub w coś – realizowana zespołowo przez zdobywanie sprawności oraz podczas zbiórek pojedynczych gromady. Animatorem zabawy jest wódz zuchowy – drużynowa lub drużynowy. Następnie są harcerze (10–13 lat). Charakterystyczną formą aktywności w tej grupie metodycznej jest GRA! Harcerki i harcerze poprzez uczestnictwo w grach poznają swoje możliwości, zdobywają nowe umiejętności i kształtują charakter. Uczestnicząc w tej formie aktywności i działając zastępami, dzieci uczą się współpracować z innymi. Trzecią grupą wiekową są harcerze starsi (13–16 lat). Charakterystyczną formą aktywności harcerek starszych i harcerzy starszych jest POSZUKIWANIE, polegające na przewartościowywaniu dotychczasowego sposobu patrzenia na świat i autorytety. Harcerze odkrywają różne pola działania, nowe pasje i zainteresowania w poszukiwaniu własnej drogi. Wszystkie działania oparte są na sprawdzaniu się w realnych, życiowych sytuacjach. Wędrownicy to najstarsza grupa wiekowa w ZHP, skupiająca osoby w wieku 16-21 lat. Charakterystyczną formą aktywności wędrowników jest praca nad sobą, czyli ciągłe doskonalenie się, szukanie miejsca w społeczeństwie oraz służba. Drużyny wędrownicze cechują się dużą samorządnością.
Czym zajmują się harcerze?
Zbiórki, obozowy i biwaki harcerskie to miejsce, w którym młodzi ludzie nawiązują nowe przyjaźnie, przeżywają niesamowite przygody i uczą się nowych umiejętności. Tak, jeździmy na biwaki, wędrujemy, pływamy, zjeżdżamy na linie, jeździmy na rowerach i spływamy kajakami. Ale też co tydzień spotykamy się z naszymi przyjaciółmi – bawiąc się, grając w gry, pracując w zespole i podejmując nowe wyzwania.
Każdego tygodnia ponad 12 tys. członków Chorągwi Wielkopolskiej przekazujemy umiejętności, których potrzebują w szkole, na studiach, rozmowie kwalifikacyjnej, podczas ważnych przemówień: umiejętności, których potrzebują w życiu.
Kto może dołączyć do harcerstwa?
Wszyscy są tu mile widziani! Niezależnie od płci, rasy, pochodzenia czy sprawności fizycznej Twojego dziecka – czeka na niego wielka harcerska przygoda! Wśród wszystkich jednostek harcerskich swoje miejsce mają również drużyny Nieprzetartego Szlaku. Nieprzetarty Szlak to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mianem tym nazywane są drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej.